IKZE - wybierz najlepsze konto na rynku

Konto IKZE oferuje podwójną korzyść - umożliwia oszczędzanie na przyszłość i oszczędności dzięki uldze podatkowej w PIT,  z której możesz korzystac co roku jeśli dopłacasz systematycznie środki. Maksymalna ulga za 2024 rok może wynieść nawet 4 506 zł.

Nasze konto zostało uznane za najlepsze na rynku w rankingu Analiz Online z dnia 27 listopada 2024 r. i 16 listopada 2023 r. 

Załóż IKZE

Co to jest IKZE?

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Możesz na nim oszczędzać dodatkowe środki na emeryturę, a dzięki uldze podatkowej, co roku odliczyć wpłacone na IKZE środki od dochodu i zmniejszać swój podatek.  

Jak to działa i ile wynosi limit wpłat na IKZE?

Pod koniec roku Ministerstwo Finansów podaje maksymalną kwotę, jaką można wpłacić na IKZE w kolejnym roku podatkowym.

Wpłacasz środki na konto IKZE - w roku 2024 limit wpłat wynosi:

  • Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – 9 388,80 zł. 

Ile może wynieść Twoja ulga podatkowa?

3 004,42 zł

(dla stawki podatkowej 32%)

1 126,66 zł

(dla stawki podatkowej 12%)

  • Dla osób samozatrudnionych prowadzących działalność pozarolniczą114 083,20 zł.

Ile może wynieść Twoja ulga podatkowa?

4 506,62 zł

(dla stawki podatkowej 32%)

2 675,80 zł

( dla stawki podatkowej 19%)  

1 689,98 zł

( dla stawki podatkowej 12%) 

w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Uwaga Loteria ! 

Sprawdź szczegóły>>

Jak założyć IKZE na inPZU?

Otworzenie konta jest naprawdę bardzo proste – zrobisz to całkowicie online!

  1. Kliknij w Załóż IKZE
  2. Wybierz fundusz lub fundusze, w które chcesz ulokować środki oraz podaj kwotę.

  3. Podaj swoje dane osobowe i zaznacz wymagane oświadczenia.

  4. Zrób przelew z Twojego banku i gotowe!

Załóż IKZE

Jeśli jeszcze zastanawiasz się dlaczego warto…

  • minimalna wpłata wynosi tylko 100 zł

  • środki zgromadzone na IKZE są Twoją prywatną własnością, można je dziedziczyć lub wcześniej wypłacić (w całości lub w części),

  • inwestując w ramach IKZE nie płacisz podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), dopiero po zakończeniu oszczędzania (po 65 r.ż.) przy wypłacie środków pobierany jest zryczałtowany podatek w wysokości 10%,

  • wysokość i częstotliwość wpłat na IKZE w danym roku ustalasz samodzielnie - dopasuj je po prostu do Twoich potrzeb i możliwości,

  • jeśli planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, środki zgromadzone na IKZE możesz zgodnie z ustawą zgłosić do banku jako wkład własny (zapytaj swój bank o taką możliwość) .

Wybierz fundusze do Twojego IKZE - możesz skorzystać z 2 rodzajów funduszy:

Warto wiedzieć

  • oszczędności na IKZE podlegają dziedziczeniu, dlatego warto wskazać osobę uposażoną, aby dodatkowo zabezpieczyć bliskich (zrobisz to wygodnie w serwisie inPZU w zakładce Moje Konto >>> Osoby powiązane)
  • wpłaty na IKZE jeśli dokonywane są w końcówce grudnia mogą zostać zaksięgowane na Twoim koncie już w kolejnym roku kalendarzowym, dlatego jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu limitu rocznego i ulgi podatkowej za dany rok, warto wpłaty zaplanować na kilka dni przed 31 grudnia.

Jeśli zastanawiasz się co wybrać: IKZE czy IKE, aby zacząć oszczędzać na emeryturę przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie obu produktów

Sprawdź

IKZE - pytania i odpowiedzi

  • Czy można mieć kilka kont IKZE?

    Nie, jedna osoba może mieć tylko jedno konto IKZE

  • Mam IKZE w innej instytucji finansowej, czy mogę otworzyć IKZE w TFI PZU?

    Pamiętaj, że możesz posiadać tylko jedno IKZE. Jeżeli masz już konto w innej instytucji finansowej, możesz je przenieść do TFI PZU dokonując wypłaty transferowej. Możesz to zrobić online poprzez platformę inPZU – wystarczy, że założysz portfel na inPZU. Po potwierdzeniu Twojej tożsamości w procesie otwarcia portfela inPZU będziesz mógł przenieść IKZE lub IKE wypłatą transferową z innej instytucji.

  • Kiedy i jak mogę dokonać pierwszej wpłaty?

    Masz dwie opcje do wyboru:

    • możesz wykonać przelew online (poprzez Paybynet), wybierając z listy swój bank. W tym przypadku automatycznie podstawia się wszystkie dane do przelewu i wystarczy, że zatwierdzisz transakcję.
    • możesz też wykonać przelew bezpośrednio z własnego konta bankowego. Pamiętaj o prawidłowym uzupełnieniu danych do przelewu. Dane te otrzymasz w mailu potwierdzającym złożenie zlecenia, możesz też je pobrać w pdf przy składaniu zlecenia. W obu przypadkach, w celu weryfikacji Twojej tożsamości, musisz dokonać pierwszej wpłaty z należącego do Ciebie rachunku bankowego, którego dane towarzyszące (imię, nazwisko) są zgodne z danymi podanymi w procesie rejestracji w inPZU.
  • Jak mogę dodać Osobę Uprawnioną do IKZE?

    Dyspozycja dodania, zmiany i usunięcia osoby uprawnionej jest dostępna w serwisie inPZU w zakładce Moje Konto >>> Osoby powiązane. Możesz to również zrobić na formularzu papierowym dostępnym tutaj. Formularz możesz złożyć osobiście w siedzibie TFI PZU SA, przesłać dokumenty poświadczone notarialnie na adres TFI PZU SA lub Agenta transferowego lub przesyłać na adres e-mail COK: pzucok@pekao-fs.com.pl podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pamiętaj, że dokument przekazany elektronicznie i opatrzony podpisem kwalifikowanym powinien zostać przekazany z adresu poczty elektronicznej dedykowanego do operacji wykonywanych w serwisie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie korzystania z serwisu inPZU.

  • Ile czasu od zlecenia i wpłaty na IKZE trwa rozliczenie jednostek? Kiedy będę widzieć moje jednostki w serwisie inpzu?

    Standardowo czas rozliczenia trwa od 2 do 4 ni roboczych w zależności od dnia i godziny złożenia zlecenia

NOTA PRAWNA

Informacje zawarte na stronie internetowej mogą zawierać treści reklamowe i nie mogą stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z prospektem informacyjnym oraz dokumentem zawierającym kluczowe informacje. Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Fundusze ani TFI PZU SA nie gwarantują, że zrealizujesz założony cel inwestycyjny lub uzyskasz określony wynik inwestycyjny. Należy liczyć się z możliwością utraty wpłaconych środków. Wyniki inwestycyjne, które Fundusz osiągnął w przeszłości, nie są gwarancją ani obietnicą, że Fundusz osiągnie określone wyniki w przyszłości. Fundusze i subfundusze są zarządzane aktywnie i pasywnie. Obowiązki podatkowe zależą od indywidualnej sytuacji Uczestnika Funduszu, w celu ustalenia obowiązków podatkowych wskazane jest zasięgnięcie porady doradcy podatkowego. Szczegóły Programu znajdziesz w jego Regulaminie. Pełną informację prawną znajdziesz tutaj